Şarköy Denizi

Şarköy Denizi

Şarköy Denizi Tekirdağ’ın hatta Marmara’nın en temiz, en güzel denizlerinden birine sahiptir. Şarköy Denizi kaliteli kum’u, temiz ve geniş plajları ile yaz ayların da tatilcilere ve misafirlere harika bir tatil yapma imkanı sağlar. Tekirdağ Şarköy’de deniz sıcaklığı yaz aylarında oldukça iyi seviyelerdedir. Ortalamanın üzerinde bir sıcaklığa sahiptir. Bu yüzden dolayı çevre illerden ve Tekirdağ’ın diğer ilçelerinden insanlar buraya güzel denizi için akın etmektedir. Özellikle İstanbullu tatilcilerimiz için gözde ve popüler bir yerdir. İstanbulun kirli denizinde yüzmektense, Şarköy’ün enfes denizini, plajlarını ve kumsallarını tercih etmektedirler.

Denizinin suyu adeta pırıl pırıl cam gibidir. Baktığınızda sanki su yokmuş gibi kumu ve içindeki balıkları görebilirsiniz. Tabi rüzgârlı olduğu zamanlar böyle olmamaktadır. Denizi fazla derin değildir. Çocuklarınızın güvenle yüzebileceği sığ bir denizi vardir. Yüzme bilmeyenlerinde rahatlikla girebileceği ve yüzmeyi öğrenebiliceği harika bir denize sahiptir. Bereketli olan denizinde bir çok balık avlanmaktadir.Şarköyün bazı plajları taşlık ve çakıllıdır. Bazı plajları ise kumdur. Fakat rüzgarın olmadığı günler de deniz pırıl pırıldır. Deniz yeryer turkuaz, yeryer yeşil, yeryer mavi görünümündedir. Denizin mavi görünümlü olan yerleri derin olan yerlerdir. Fakat denizi sığ olduğundan dolayı, derin olan yerler 200 metre kadar uzaklıktadır.

Şarköy Denizi Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında bazen ılık, bazende sıcaktır. Diğer aylar biraz soğuktur. Nisan sonunda yada Mayıs başlarında denize girilmeye başlanır. Deizinin suyu çok tuzlu değildir. Akdeniz ve Ege denizlerindeki gibi sudan çıktığınızda yapış yapış olmazsınız. Bu çok rahatsızlık verici tabiki de. Ayrıca vücudunuz tuzdan pişmez.

2006 yılından beri Mavi Bayrak ödülünü her sene almaya hak kazanıyor. Mavi Bayrak ödülünü almasının en büyük sebebi denizinin ve kumsallarının temiz olmasından kaynaklanıyor. Tabi Şarköy Belediye Başkanının bu konuda duyarlı ve hassas davranması, belediye işçilerinin özveriyle çalışmasından dolayı. Aynı hassasiyet ve titizliği tatilcilerimizden de bekliyoruz. 2021 yılı yaz aylarında Şarköy’e tatile gelmeyi planlıyor iseniz şarköy denizi, plaj ve kumsalları açısından kafanız da hiç bir soru işareti olmasın. Buradan Şarköy Plajları hakkında bilgi alabilirsiniz. İyi tatiller dileriz.