Tekirdağ Şarköy Geçim Kaynakları

Şarköy Geçim Kaynakları

Şarköy geçim kaynakları arasında  tarım, hayvancılık, turizm, zeytincilik, kirazcılık, bağcılık, balıkçılık ve yerel halkın doğal ürettiği lezzetli ürünlerdir. Şarköy’ün bağcılığa en uygun toprak yapısı vardır.

Şarköy En Önemli Geçim Kaynakları Şunlardır;

  • Üzümü
  • Turizmi
  • Zeytini
  • Kirazı
  • Su Ürünleri

Geçim kaynakları Üzüm

Şarköy Üzümü

Bağcılık denilince tabiki de şarköy akla gelmektedir. Yapıncak ve Semilyon gibi beyaz üzümü, Papazkarası Şensu Gamay gibi kırmızı üzümleri, Merlot, Kabarnet gibi üzüm çeşitlerin bulunmaktadır. Üretimin kalitesi ve ihracat kalitesi, 26 kadar tesis sayısıyla şarap üzerine bilinen markalar içindedir. Bölgenin en yüksek tepesi olan Doluca tepesidir. Kaliteli şaraplarından birine de bu isim verilerek marka oluşturulmuştur. Şarköy’ün Mürefte Beldesi şarap üretim konusunda ön planda olan beldesidir. Ülke geneline en çok Mürefteden şarap dağıtılmaktadır.

Geçim Kaynakları Şarap

Bu bölgede çok eski dönemlere kadar bağcılık ve şarap üretimi uzanmaktadır. Şarköy’ün Mürefte, Gaziköy, Uçmakdere, Hoşköy limanlarından amforalarla Avrupanın limanlarına en kaliteli şarapları gönderilmiştir. Bölgede kazılarda ve bataklıklarda elde edilen kalıntılar bu şarap ticareti kanıtlamaktadır. Ayrıca varılan limanların arşiv kayıtlarında bulunmaktadır.

Şarköy Turizmi

Turizm açısından Trakya’da önemli bir yere sahip olan şarköy, her yaz sezonunda binlerce yerli ve yabancı tatilciyi ağırlamaktadır. Geçim kaynaklarından birisi de hiç şüphesiz turizm‘dir. Şarköy halkı yaz aylarında bir gelir kapısı olarak evlerini kiraya vermektedir. Günlük, haftalık ve aylık olarak kiralamanız mümkündür. Ayrıca yazlığı ve villası olanlar da kendileri oturmadıkları dönemlerde kiraya vermektedir. Otel yada Pansiyon da kalmaktan rahatsızlık ve huzursuzluk duyanlar için ev kiralamak en mantıklı seçim olucaktır.Geçim Kaynakları Zeytin

Şarköy Zeytini

Şarköy ilçesinin öne çıkan ve farklı bir kimlik yaratan bir diğer geçim kaynağı ise zeytindir. İlçede zeytin üretimi, ev üretiminin dışında sanayi üretimi olarakta gelişmeye başlamıştır.

Şarköy Kirazı

Şarköy Kirazı

Şarköy’ün geçim kaynaklarının en önemlilerinden birisi de kiraz’dır. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte sene boyunca büyük zahmetle yetiştirdikleri kirazları toplamak için tarlalara gidip yoğun bir şekilde çalışmaktadırlar. Şarköy’de soralık kiraz olarak Ziraat 900, Napolyon çeşidi ve yerli olan Altınparmak kirazı yetiştirlmektedir. Yerli Altıparmak kirazı çoğunlukla dondurulmuş gıda, meyve suyu ve pastacılık sanayinde kullanılmak üzere yetiştirilmektedir. 2020 yılı kiraz verimi bir önceki yıla göre % 75 artmış bulunmaktadır. Kiraz hasadı 20 – 30 günde yapılmaktadır. Pazara dayanıklı bir meyve olan kirazın 2020 yılı fiyatı 7 – 8 lira arasındadır. Kiraz hasadı çok dikkatli yapılması gerekmektedir. Eğer dalı kırılırsa bir daha o dalda kiraz olmamaktadır.Şarköy Deniz Ürünleri

Bir deniz kıyısı yerleşimi olan şarköy’ün diğer bir geçim kaynağı ise balıkçılıktır. Bu geçim kaynağı ilçe için önemli bir gelir kapısıdır. Bölgede deniz ürünleri tüketimi, hem yerli halk hem de tatilciler için bir hayli fazladır. Özellikle şarköy restoranları et, balık ve diğer deniz ürünleri ağırlıktadır. Şarköy bu geçim kapısıyla adeta bir lezzet durağıdır diyebiliriz. Tekirdağ Şarköy ilçesine tatil için geldiğinizde yerel halkın doğal ürettiği lezzetli ürünleri almayı unutmayın.