Şarköy Gezilecek Görülecek Yerler

Şarköy Gezilecek Görülecek Yerler : Civarında gezilecek pek çok yer var. Biz sizlere burada kısa ve öz şekilde nerelerde gezebilir neler yapabilceğinizden bahsetmek istiyoruz.Tekirdağ Şarköy Gezilecek Görülecek YerlerŞarköy Gezilecek Yerler Listesi

 • Plajları
 • Denizi
 • Doğası
 • Kumsalları
 • Kafeleri
 • Çay Bahçeleri
 • Kamp Yeri
 • Köy Evleri
 • Bağbozumu
 • Şarap Turları
 • Şarap Mahzenleri

İlk olarak Şarköy plaj ve denizi açısından oldukça kalitelidir. Eğer yaz ayında Şarköy’e yolunuz düştüyse deniz şortunuzu ve bikinizi hazır etmenizi öneririz. Çünkü deniz ve plajın keyfini çıkarmaktan büyük bir haz alacaksınız.

Gezilecek Yerler olarak bir başka seçenek ise Şarköy doğası ve yeşiliyle ünlüdür. Birbirinden güzel ormanlar, zeytin ağaçları, dereler ve trekking alanları mevcuttur. Doğa ile iç içe olmaktan büyük bir keyif alıyorum diyorsanız eğer, birbirinden güzel kamp alanları var.

Gezilecek diğer bir yer ise Şarköy Köy evleridir. Birbirinden güzel üzüm bağları, meşhur Şarköy şaraplarının üretildiği bu yerleri şiddetle görmenizi tavsiye ederiz. Birbirinden güzel Şarap mahsenleri ve köyde yetiştirilen doğal ürünleri burada bulmanız ve tedarik etmeniz mümkündür. Zeytin Yağları, Doğal Sabunlar, Organik Besinler ve daha fazlası.

Şarköy’ün beldeleri olan Mürefte ve Hoşköy’de güzel turizm bölgelerinden biridir. Orada da bir çok otel, pansiyon ve apart işletmeler bulunmaktadır. Birbirinden harika koylar ve kumsallar da gezilecek başlıca yerlerdir.

Bilmeniz gereken bir şey daha var. Şarköy de geceleri plaj etkinlikleri yapılmaktadır. Denize karşı canlı müziklerin olduğu çay bahçeleri ve kafeler sizler için Şarköy de gezilecek yerlere alternatif olabilir. Tekirdağ Şarköy‘ü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.Şarköy Görülecek Yerler Listesi

 • Mürefte
 • Hoşköy
 • Eriklice
 • İğdebağları
 • Uçmakdere
 • Hora Feneri
 • Kartaltepe Tabiat Parkı
Şarköy Mürefte

MÜREFTE

Türkiye’nin ilk şarap müzesi Müreftededir. 5 tane büyük, yaklaşık 30 kadar şarap tesisi bulunmaktadır. Şarabıyla ünlü harika bir sahil beldesidir. Bir çok tatilcinin gezip gördüğü yerdir burası.

Şarköy Hoşköy

HOŞKÖY

Şarköy’den Uçmakdereye kadar olan sahil şeridi Şarap sahili olarak adlandırılmaktadır. Şarap tadımı ve bağbozumu turları yapılmaktadır. 6 adet manastıra sahip olan Mürefte yerli ve yabancı turisleri ağırlamaktadır.

Şarköy Eriklice

ERİKLİCE

Şarköy; Tekirdağın güney tarafında yer almaktadır. Şarköy’e giden minibüsler sessiz ve sakin bir balıkçı köyü olan, Eriklice içinden geçmektedir. Eriklice’nin tertemiz denizi ve kumsalı tam deniz tatili için tercih edilebilecek harika bir köydür. Bu köy’de küçük balıkçı lokantaları bulunmaktadır. Lezzetli balıkların tadına bu köy’de bakabilirsiniz.

Şarköy İğdebağlar

İĞDEBAĞLAR

Şarköy İğdebağlar köyü üzümü, zeytini ve güzel suyuyla bilinen sevimli bir köy’dür. İsminden de anlaşılacağı üzerine köy’de güzel iğde ağaçlarının bulunmaktadır. İğdebağları harika marmara denizi manzarasına sahiptir. Şarköy merkezine 5 kilometre uzaklıktadır. Tepeye kurulmuş olan köy, marmara denizi ve ovalar harika görünmektedir. İğdebağları köyünde Rumlar dönemine ait eski ahşaptan yapılmış evler bulunmaktadır.

Şarköy Uçmakdere

UÇMAKDERE

Uçmakdere çok eski bir Rum köyü olmakla beraber, göçmenlerin değişdokuş ile Selanik ve civarından gelip yerleştiği yerdir. Tekirdağ’dan Uçakdereye gitmeniz için, Malkaraya giden ana yoldan ayrılıp, altınova kavşağından altınova, topağaç, barbaros, kumbağ üzerinden devam etmelisiniz. Yol üzerinde Şaröy’e bağlı Yenilköy, Hoşköy, Mürefteden de geçiceksiniz. Uçmakdere’de her yıl yamaç paraşütü şenlikleri yapılmaktadır. Türkiye’de yamaç Paraşütünün yapıldığı nadir yerlerdendir. Yerli ve yabancı bir çok yamaç paraşütçüsü şenliğe katılmaktadır.

Şarköy Hora Feneri

HORA FENERİ

Tekirdağ Şarköy’ün Hoşköy beldesinde, Osmanlı Döneminde Abdülmecit Efendi tarafından 1861 senesinde bu fener yaptırılmış. Tamamen demirden olan bu fenerin yüksekliği 20 metredir. Denizden yüksekliği ise 50 metredir. Tam 157 yıldır aynı aile tarafından çalıştırılmaktadır. 20 deniz mili olan bu fenerin ışı, 40 kilometre uzaklıktan rahatlıkla görülebilmektedir. Fener 96 kristalden oluşmakta ve etrafında 360 derece dönebilen Fransız yapımı dönemin değerli bir eseridir. Şarköy’de mutlaka gidip gezilecek yerlerdendir. Şarköy Görülecek Yerlerden biridir Hora Feneri.

Şarköy Kutman Şarap Müzesi

KUTMAN ŞARAP MÜZESİ

Kutman Şarap Müzesi Şarköy’de 2004 yılında açıldı.Şarköy ilçesine 13 kilometre uzaklıktadır. Müzenin içinde eski şarap fıçıları, şarap şişeleri, küfeler ve anforalar sergilenmektedir. Ayrıca Şarköy şarabın tarihiyle ilgili çeşitli eserler yer almaktadır.Şarköy tatilinizde Kutman Şarap Müzesini ziyaret etmeyi unutmayın. Buradaki şarapların tadına bakabilir ve satın alabilirsiniz.

Şarköy Kartaltepe Tabiat Parkı

KARTALTEPE TABİAT PARKI

Kartaltepe Tabiat Parkı harika manzaraya ve havaya sahiptir. Yamaç Paraşütçülerin yıllardır gelip uçtuğu bir yerdir. Orman Müdürlüğünden bir şirket tarafından ihaleyle alınmış olup, artık girişi ücretlidir.  Piknik yapmaya gelenler de, yamaç paraşütü yapmaya gelenler de ücret ödemek zorundalar. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından korunmaktadır. Ganos Dağlarının bir parçası olan Kartaltepe Tabiat Parkı, Marmara Denizini ve Adaları ayaklarının altına almış hepsine Tepeden bakmaktadır. Yaz aylarının bir çok döneminde rüzgarlı olmaktadır. Tedbir almanızda yarar var.