Tekirdağ Şarköy İklimi

Şarköy İklimi

Şarköy İklimi : Tekirdağ Şarköy’de Marmara iklimi görülmektedir. Alçak kesimlerde doğal bitki örtüsü Akdeniz kökenli bitkilerdir. Makiler bölgenin en doğal bitki örtüleridir. Deniz kenarında kurulmuş olan ilçenin havası nemli‘dir. Bu yüzden havası ve toprağı bu kesimlerde zeytin ve üzüm yetiiştirmeye çok uygundur.

Şarköye kış aylarında önemli miktarda yağış düşmektedir. İlçede yıllık ortalama olarak yağış miktarı 690 mm’dir. Yine yıllık olarak ortalama sıcaklığı ise 14.1 °C ‘dir. Şarköy’de kışlar ılıman ve yağışlı, yazlar kurak ve sıcak geçmektedir. Şarköy genel olarak ılık ve sıcak bir iklim‘e sahiptir. Fakat bazı kışlar çok sert geçmektedir.Şarköy Ekonomisi

Bol miktarda yağış alması ve verimli topraklara sahip olması sebebiyle aromatik bitkiler ve çeşitli tarım ürünleri yetiştirilmektedir. Bilinçli tarım ve devlet teşvik ve desteklemeleriyle ekonomisi daha da gelişmektedir. Bir deniz beldesi olan şarköy’ün havası nemlidir ve zeytin, üzüm yetiştirmeye idealdir. Şarköy Ekonomisi zeytin ve üzüm üretimiyle önemli bir yere sahiptir. Yazları sıcak ve kurak geçmesine rağmen ciddi derecede su sıkıntısı yaşanmamaktadır. Fakat su sorunu yaşanmaktadır. İkliminin aromatik bitki yetiştirmey çok elverişli olmasından dolayı kekik, lavanta, nane, adaçayı, biberiye, kuşburnu gibi bitkiler yetiştirilmektedir.