Şarköy Rüzgâr Sörfü

Şarköy kıyıya paralel esen rüzgarıyla rüzgar sörfü yapmak isteyenlere harika fırsat sunmaktadır. Her yıl yüzlerce sporcuya ev sahipliği yapan şarköy, yamaç paraşütü, bisiklet turu, orman ve dağ yürüyüşü ile de ismini duyurmaya başladı.

2008 yılında kurulan sörf okulu, Marmara Bölgesindeki en büyük sörf okuludur. Türkiye’de sörf federasyonu olmadığından dolayı yelken federasyonuna bağlı olarak Alman sistemine göre çalışmaktadır.

Şarköy’ün temiz denizi ve denizden karaya esen rüzgarlarıyla sörf için çok uygun bir yerdir. Bir kişi denizden karaya 500 metre uzakta bile kalsa esen rüzgar yine onu karaya getirir. Tekirdağ Şarköy’de poyraz her mevsim 4-6 kuvvetinde kıyıya paralel esmektedir. Poyraz deniz sörfüne çok uygundur. Bu sebeple denizde hep birlikte 80-100 kişi birden sörf yapabilmektedir.

Çok zevkli olan rüzgar sörfü sporu vücuttaki bütün kasları çalıştırmakta fakat güç sporu değil denge sporudur. Denizdeki dalganın 1-2-2,5 metreye ulaştığında, sörf yapmak adeta bulutların üzerinde uçmak gibi bişeydir.[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]