Tekirdağ Şarköy Şarabı

Şarköy Şarabı

  Şarköy Şarabı : Tekirdağ Şarköy üzümleri ve üzümlerinden yapılan kaliteli şaraplarıyla meşhur’dur. Bu harika şarapların yeterince markalanıp tanıtılmaması turizm açısından negatif sonuçlanmaktadır. Şarköy’de Şarapçılık çok eski tarihlerden gelmektedir. Tekirdağ Şarköy’de üretilen şarapların büyük bir bölümü, Türkiye’nin başka yerlerinde varolan olan şarap şirketlerinin markası ile pazara sunulmaktadır. Şarköy Şarabı markalaşamamak, Şarköy’e potansiyel kazançlarından daha büyük kayıplar vermektedir.

Şarap Tanrısı, Dionysos’un yaşadığı topraklardır burası. Dionysos, coşkunun, yaşama sevincinin, şarabın tanrısı olarak bilinmektedir. Bağbozumu da ondan sorulmaktadır. Antik çağlar efsanenelerine konu olan Tekirdağ Büyükşehir Şarköy-Mürefte hattında eylül ayında bağların görüntüsü de değişmektedir. Tekirdağ Şarköy üzüm bağları yüksek tepelerinin altında, güneşten yanmış üzüm yaprakları altın rengine dönmektedir. Böylece bölgede tatlı bir telaş yaşanmaya başlar.

Tekirdağ Şarköy’de 2 litre ile 500 litre  arasında hacmi olan tahta şarap fıçıları üretilmektedir. Şarap turlarına katılan ziyaretçiler de, şarap üreticileri gibi fıçılarına büyük bir hayranlık duyuyorlar.


ŞARKÖY BAĞBOZUMU

Şarap üretimi eylül ayında başlayıp, ekim ayında bitmektedir. Bağbozumunun başladığı günlerde güneşin ilk ışıklarından önce kalkan aileler, traktörleriyle ve pırpırlarıyla bağlarına gitmektedir. Bazen bağbozumuna çocuklarda eşlik etmektedir. Tekirdağ Şarköy’ün meşhur Doluca Tepesi üreten bağcılara fon oluşturmaktadır. Üzüm salkımları titizlikle kesilerek, sepetlere doldurulur, mola verilen zamanlarda bağcılar, kimi incir ağacının, kimi elma ağacının gölgesinde, bir şeyler atıştırırlar. Şarköy’ün yüksek tepelerinden eşek ve katırların sırtında üzümler taşınarak, traktörlere aktarılır.

Üzüm aldıkları üzüm üreticisine, kendilerine ait üzüm sepetlerini bütün şarap fabrikaları verir. Bir kaç kilometre uzaklıktaki şarap fabrikaları, traktörlerdeki plastik sepetlerin gittiği yerdir. Mürefte beldesi, en çok şarap firmasının bulunduğu yerdir. Bağbozumu aylarında Müreftenin her yerini sıra kokusu sarar. Mağaza ve fabrikaların sepetlerdeki kaliteli üzümler, helezonik olan silindirin içine aktarılır. Üzümler saplarından ayrıldıktan sonra sıkılır. Üzüm artık şıra haline gelmiştir. Bağdaki üzümlerin şaraba muhteşem dönüş yolculuğu bu şekilde olmaktadır.ŞARKÖY ŞARAP TURLARI

Şarköy ve Mürefte’de büyük küçük bir çok şarap fabrikaları bulunmaktadır. Her yıl tesislerini bağbuzumu turlarına açıyorlar. Eylül ayında başlayıp ekim ayının sonlarına kadar süren bu turlara ABD’den katılanlar bile oluyor. Her tur ortalama olarak 100 kişiden oluşmaktadır. Üzüm toplayan fabrikalar, tesislerini, kavlarını gösteriyor ve şarap tadımı yaptırıyorlar.

Tekirdağ Şarköy ilçesinde önceki senelerde şarabın yapımı, o zamanki ilkel aletleri Mürefte beldesindeki iki şarap müzesinde görmeniz mümkün.

Şarköy, Mürefte, Hoşköy, Güzelköy, Mursallı, Uçmakdere’ye bağbozumu döneminde gelip buradaki eğlenceye ilginç bir tatil yaşamak için bulunabilirsiniz. Şarköy’de Rumlar döneminde yapılmış şarap mağazalarındaki çoşku, başka bir yerlerde bulamayacağınız, üzüm şırasının aromatik kokuları sizi bir başka aleme götürecek. Şarap Tanrısı olan Dionysos’un yaşamış olduğu bu topraklarda ölümsüz iksiri tadın.Şarköy’e geldiğinizde mutlaka yöre halkının yapmış olduğu şaraplardan kendinize yada hediyelik olarak almanızı tavsiye ederiz.

Melen Şarapçılık : Hoşköy ve Güzelköy’de bağbozumu turları düzenlemektedir. (0532 485 91 91)

Aker Şarapçılık : Mürefte’deki tesisleri ve müzesi 0282 528 71 51

Kayra Şarap Fabrikası : 0212 252 91 61