TEKİRDAĞ ŞARKÖY

Trakya denilince ilk akla gelen, yazlık ucuz tatil yeri Tekirdağ Şarköy ilçesidir. Çoğunlukla misafirleri İstanbullu olan Tekirdağ Şarköy, yaz ayında müthiş kalabalık olmaktadır. Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, Çanakkale illerimizden de tatilciler akın akın şarköye gelmektedir. Şarköy ilçemizde otellerin, motellerin, apartların ve pansiyonların konaklamak için yatak oranı 1200 seviyelerindedir. Avşa Adası, marmara adası, ekincik adası günübirlik gezileri, haftanın bazı günlerinde yapılmaktadır. Tekirdağ Büyükşehir merkezine 86 km uzaklıkta, en güzel tatil ve turizm yeridir. Nüfusu 32.658 kişidir. Şarköy’ün alanı 515 Km2 dir.
Tekirdağ Şarköy İlçesi

Şarköy Nereye Bağlı?

Tekirdağ Büyükşehir’e bağlı bir ilçe’dir. Şarköy, Trakya bölgesinin tatil ve dinleme yeri olarak bilinir. Marmara denizinin kıyılarında kurulmuş olup, Tekirdağ ilinin güneybatısında kalmaktadır. Şarköy’ün 3 tane belediye teşkilatı bulunmaktadır. Tekirdağ Şarköy ilçesinin merkezi, Mürefte ve Hoşköy’dür. Şarköy 3 mahlladen oluşmaktaadır. 26 tane köy’e sahiptir. Deniz kenarına kurulmuş olan ilçe merkezi düzlüktür. Fakat köyleri tepelik alanlara kurulmuştur. Son yıllarda yapılmış olan yollar ile her il’e, ilçelere ve köylere kolay ulaşım sağlanmaktadır.

Şarköy İlçesi Nereye Bağlı

Şarköy Nasıl Bir Yer?

Enfes mavi bayraklı Şarköy Plajları ve uzun kumsalları olan trakya’nın tatil merkezidir. Tekirdağ Şarköy sakinliği, huzuru, eğlenceyi bir arada barındırmaktadır. Sahil bölümü çoğunlukla eğlenceye ayrılmıştır. Discolar, barlar ve çay bahçeleri buralara kurulmuştur. Çarşısı alışveriş yerlerinin olduğu, kalabalık ve yoğun olan yeridir. Şarköy’ün diğer alanları ise daha sakindir. Kış aylarında sakin ve sesssiz olan Şarköy, bahar aylarının başlamasıyle cıvıl cıvıl, çoşkulu ve heyecanlı bir yere dönüşmeye başlar. Mavi ve yeşil renklerine hakim olan Şarköy, oksijeni bol olan bir  ilçedir. Denizi mavi ve yer yer turkuaz görünümündedir. Şarköy ilçesi merkezinde pek fazla ağaç olmasa da etrafı zeytin ve çeşitli ağaçlarla kaplıdır. Bahar aylarının gelmesiyle etraf mis gibi çiçek, ağaç ve toprak kokmaktadır. Erik, badem ve çeşitli ağaçların kokusu etrafa yayılmaktadır. Çiftçilerin tarlalarını kazmasıyla çevreye yayılan gevrek toprak kokusu sizi mest edicektir.
Tekirdağ Şarköy Nasıl Bir Yer

Tekirdağ Şarköy’e Ne Zaman Gidilir?

Nisan ve Mayıs ayları bahar aylarının başladığı aylar olduğundan etrafta çiçeklerin, ağaçların, denizin, toprağın kokusu yayılmaya başlar. İnsanların içi kıpırdanmaya başlar bu aylarda. İnsanlarda farklı duygular yoğunlaşmaya başlar. Düşünceniz yüzmekse, henüz denize tam olarak bu aylarda girilmez. Temiz hava almak, keyif yapmak için bu aylarda Şarköy’e gidilir. Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları yazın sıcak dönemi olduğundan deniz, kum, plaj keyfi yapabileceğiniz aylardır. Yüzülecek en güzel ay bence temmuz ayıdır. Yüzmek ve eğlenmek için bu zaman gidilir. Eylül, Ekim ve Kasım ayları soğukların başladı bağbozumu mevsimidir. Bu aylarda  100’er kişilik guruplar halinde bağbozumu turlarına katılabilirsiniz. Rumlar tarafından zamanında kurulmuş olan şarap üretim yerlerini gezebilirsiniz. Şarköy Şarabı markaları Doluca, Kayra, Mey, Sevilen’dir. Turlarda bunlardan tadabilirsiniz. Bağbozumu dönemide Şarköy’e gidilecek en iyi zamanlardaır.

Tekirdağ Şarköy’de Ne Yenir?

Şarköy’ tatile gelen misafirlerimizin aklına hep takılan acaba bu Şarköyde Ne Yenir sorusudur. Bugüne kadar gelen hiçbir tatilcimiz yemek konusunda sıkıntı yaşamamıştır. Aile işletmesi olan restoranlar sahildedir. Bunlar çoğunlukla balık restoranlarıdır. Başlangıç noktası olan limandan, Cumhuriyet meydanına ve oradan öteye sahil devamına kadar restoran, dondurmacı, pastahane, cafe işletmeleri bulunmaktadır. İskelenin başındaki Port Cafe Bistro yemekli içkili mekandır. Eriklice Yakamoz Restoran, meyhane tarzında bir mekandır. Et, balık ve meze restoranları ise Hoşköy Megali Balık Restaurant ve Kalamış Maça Kızı Restauranttır. Şarköy Restoranları lezzetli et , balık ve köfte yemeklerini siz değerli tatilcilerimize sunmaktadır.

Şarköy Denizi Nasıl?

Şarköy açık bir denize sahiptir. Koy’da kurulmuş bir yer değildir. Bu yüzden denizi pislik barındırmaz. Şuna dikkat etmişsinizdir. Koy olan yerlerde denizin daha pis olduğunu. Çünkü dalgalar pislikleri buraya sürükler. Tekirdağ Şayköy‘de böyle bir şey söz konusu değildir. Ayrıca 2006 yılından beri her sene mavi bayrak almaya hak kazanan bir tatil yeri‘dir. Mavi bayrak ödülü alan yerlerin özellikle denizi, kumsalı ve plajları çok temiz olan yerlere verildiği herkes tarafından bilinmektedir. Deniz suyunun ölçümü yapılmakta ve mikroplu olan yerlere mavi bayrak ödülü verilmemektedir. Şarköy belediyesi bu konuda çok hassas ve titiz davranmaktadır. Her yıl bu bayrağı alıcağından eminiz.

Şarköy denizi pırıl pırıl ve derin olmayan bir denizdir. Bir anda derinleşmeyen tehlikeli bir denize sahip değildir. Aksine derinleşmesi için denizin içine doğru 150 – 200 metre kadar yürümeniz gerekmektedir. Yüzmesini pek fazla bilmeyenler için kendilerini yüzme konusunda geliştirebilecekleri bir denizi bulunmaktadır. Ayrıca küçük çoçuklar içinde idealdir. Şarköy denizi pek fazla akıntılı değildir.. Tehlikeli bir deniz değildir. Ayrıca plajlarında can kurtaran her zaman bulunmaktadır.

Tekirdağ Şarköy Denizi Nasıl

Şarköy Kumsalları Nasıl?

Şarköy uzun plaj ve kumsalları olan bir yerdir. 60 km uzunluğunda harika bir bir kumsalı var. En çok tercih edilen kumsal burasıdır. Bu kumsal, Türkiye’nin en uzun 31. kumsalıdır. Dünyanın da en uzun 62. kumsalıdır. 6 sene üstüste Mavi bayrak ödülünü Şarköy Belediyesi tarafından kazandırılmış ünlü bir kumsaldır. Tekirdağ Şarköy‘ün bazı kumsallarının kumu ince bazılarının ise kalın kumdur. Bazı plajları ise taşlık ve çakıldır. Mükemmel derecede güzel olan kumsallarını belediye her zaman temiz tutmaktadır. Sabahları traktör ile kumsallar baştan aşağıya temizlenmekte ve kumsaldaki çöpler toplanmaktadır.

Her ne kadar gelen tatilciler abartarak kumsalların pis olduğundan bahsetse de durum bunun tersidir. Belediye bu konuda elinden gelen gayreti göstermektedir. Kumsalın pis olduğundan yakınan kişilerin, giderken pisliklerini kumsala bırakıp gittiklerine şahit oldum. Şikayetçi olanlar tatilciler ama yine etrafı pisletenler tatilciler. Ben İstanbullu vatandaşların böyle konulara daha duyarlı olduklarını düşünürdüm. Oysa farkettim ki etrafı berbat edenlerin İstanbullu tatilcilerimizin olduğunu. Çünkü yabancı bir yere gitmiş ve istediği gibi davranıcak çalışmak toplamak dikkat etmemek düşüncesi var. Arkasından toplayanların olucağı düşüncesi var. Lütfen evimiz gibi düşünelim tatile gittiğimiz yeri. Kumsalın temiz olması belediyeden çok, tatilcilerimize bağlı. Trakya insanı bu konuda çok daha hassastır. Temizliğe, saygıya, toplum kurallarına çok dikkat etmektedir. Fakat başka illerden gelip yerlerşmiş olan vatandaşlarımız dahi, sanki artık toplum kuralları onun için gerçerli değilmiş gibi davranıyor. Lütfen kumsallarımızı pisletmeyelim. Yaz tatılinin en önemli yerleri kumsallardır. Belediye bir çok yere çöp bidonları koymuş ve çöplerimizi kumsalda bırakmayalım.

Tekirdağ Şarköy Kumsalları Nasıl

Şarköy’de Bisiklet Turu

Şarköy düzlük bir alanda kurulu olduğu için bisiklet kullanımı için çok elverişlidir. Tekirdağ merkez süleymanpaşa ilçesi bayır ve tepelik olduğu için pek kullanışa elverişli değildir. Sadece Tekirdağ sahilinde Belediyenin koymuş olduğu bisikletleri kiralayıp gezebilirsiniz. Fakat Şarköy’de bisiklet kullanımı çok yaygındır. Sahil boyunca çok uzun bisiklet yolu bulunmaktadır. Yarım saatte anca gider gelirsiniz bisikletinizle bu yolu. Şarköy’de bir çok kişi ulaşım aracı olarak bisiklet kullanmaktadır. İşlerine, evlerine yada başka bir yere hep bisikletle gidiyor vatandaşlar. Yaz aylarında özellikle akşam saatlerinde sahil boyunca bisikletle gezenler çok yoğunluktadır.  Yaz tatiline Şarköy’e gelmiş olan tatilcilerden özellikle bayanlar bisikletle gezmeyi çok seviyorlar. Bu keyifli aktiviteyi sizde denemelisiniz.

Şarköy Konaklama Yerleri

Tekirdağ Şarköy‘de Oteller, Pansiyonlar, Apartlar, Yazlıklar, Villalar, Daireler ve günlük kiralanan evlerin sayısı da hızlı bir şekilde artmaya başladı. Sahil şeridinde yerli ve yabancı tatilciler için konaklama yerleri ekonomiktir.

Şarköy Ekonomik Kaynakları Nelerdir?

Şarköy Ekonomisi en çok tarım ve turizme bağlıdır. Yapılan turizm yatırımları Şarköy ilçesinde tarım gelirini de arttırmaktadır. İlçeye gelen tatilcilerimiz ev yapımı doğal ürünler satın almakta, hatta giderken evlerine de götürmektedir. Böylelikle tarım ve bahçecilik daha cok gelişim göstermektedir. Bir çok İstanbullu vatandaşımızın şarköy’de yatırımları bulunmaktadir. Oel, yazlık, villa, arsa, tarla, bağ, bahçe, dükkan yatırımları var. Turizm, tarım, meyve ve sebze yatırımları, şarköy ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Bu şirin tatil bölgesinde hayvancılık ve deniz ürünleri de ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. Kefal, Çinakop, Levrek, Mezgit, Kalkan, İstavrit, Lüfer, Uskumru, Palamut gibi daha bir çok balık çeşitleri, Kum Midyesi ile Karides avcılığı yapılıyor.
Tekirdağ Büyükşehir Şarköy ilçesinin arazisi 48 bin hektartır. Bu 48 bin hektar alanın 43 bin hektarı, yani ( % 89.40) tarım arazisidir. Geri kalan 5 bin yüz hektar ise, yani ( % 10.60 ) tarım dışı arazisidir.

Şarköy Neden Tercih Edilmektedir

Neden Tercih Edilmektedir?

Bu kısa yaz dönemi yine de İstanbullu tatilciler için büyük bir nimet sayilmaktadir. Okullarin kapamasına 1-2 hafta kalmasına yakın İstanbul – Şarköy arasındaki yollar tümüyle kilitlenmektedir. Tekirdağ Şarköy tatil yeri olarak en fazla tercih edilen yerlerdendir. Gerçek şu ki, Şarköyümüz populer tatil yerlerimizden çok daha fazla talep görmektedir. İstanbulluların gözdesi haline gelmiş olan şarköy’de, her gecen gün popülerliğini artmaktadır. Haftasonu 2 günlüğüne tatile şarköy’e gelen çok İstanbullu tatilcimiz olmaktadır.

Tercih edilmesinin sebepleri şunlardır;

 • Doğasının güzelliği
 • Mavi bayraklı eşsiz plajları
 • Ucuz konaklama imkanı
 • Huzurlu, sesiz tatil avantajı
 • Uzun temiz kumsalları
 • Havasının temizliğı
 • İstanbula yakınlığı
 • Adalara günlük ziyaretler
 • Rüzgar sörfü

Tatilcilere Önemli Uyarılar

 1. Şarköy’e özel arabanızla geliyorsanız dikkatli kullanmaya dikkat etmelisiniz. Aşırı hızdan kaçının. Çünkü şarköy yolları virajlıdır. Önünüzde giden aracı sollamayın ve virajlara hızlı girmeyin.
 2. Şarköy’de denize gireceğiniz plaj taşlık ve çakıllı ise dikkat etmelisiniz.

Marmara denizinin hemen karşı kıyılarının ve adalarının izlenebildiği bir panaromada, denizi, balığı, bağları, şarabı ve zeytiniyle, Trakyalılar’ a has çoşku dolu içten konuksever insanlarıyla mutlaka tatilinizi 2022 yılında Şarköy’de geçirmeyi unutmayın. Stresli ve yorucu geçen bir yılın ardından eğlenceli, keyifli bir tatil yapmak herkesin hakkıdır.